Last Minute
Spoznajte Rím a Vatikán počas veľkonočných sviatkov

Vydajte sa na veľkonočnú poznávačku do Ríma a Vatikánu

Spoznajte Rím a Vatikán počas veľkonočných sviatkov

Spoznajte Rím a Vatikán počas veľkonočných sviatkov

“Rím presahuje všetky naše predstavy”, tak označil toto mesto nemecký básnik a prozaik Johann W. Goethe. Nechajte sa okúzliť bohatstvom dejín, krásou umenia a romantickou atmosférou rímskych uličiek. Vydajte sa na veľkonočnú poznávačku do Ríma a Vatikánu, samotného srdca rímskokatolíckej cirkvi.

Stretneme sa na schodoch

Každé svetové veľkomesto má niekoľko všeobecne známych miest, kde sa stretávajú domáci aj zahraniční návštevníci. Španielske schody by ste márne hľadali v Španielsku, sú totiž centrom stretnutí v Ríme. Ich názov bol odvodený od Španielskeho námestia ležiaceho priamo pod nimi. Námestie zas dostalo svoj názov od Španielskeho cirkevného zastupiteľstva pri Svätej stolici v neďalekom Palazzo Monaldeschi, kde sídli aj v súčasnosti.

španielske schody

Srdce cirkvi

Uprostred Ríma sa nachádza najmenší a najnavštevovanejší štát na svete - Vatikán. Je hlavným sídlom rímskokatolíckej cirkvi a pápežov a počas Veľkej noci má neopakovateľnú atmosféru. Osobné stretnutie so Svätým Otcom, pápežom Františkom, je silným zážitkom na celý život. Na Námestí svätého Petra sa nachádza najväčšia a najslávnejšia svätyňa sveta Bazilika svätého Petra. Panoramatická vyhliadka z jej kupoly vám vyrazí dych. Najvyhľadávanejším miestom vo Vatikáne je Sixtínska kaplnka, ktorá spája náboženské, ale aj umelecké bohatstvo. Je preslávená predovšetkým freskovou výzdobou stien a stropu dielami najvýznamnejších talianskych renesančných umelcov. Najznámejšie sú Michelangelove fresky. V súčasnosti je Sixtínska kaplnka miestom, kde sa uskutočňuje konkláve - proces výberu nového pápeža.

Námestie svätého Petra

V Ríme je 280 fontán

Drobné mince sa vám zídu nielen na gelato - vychýrenú taliansku zmrzlinu. Neďaleko je totiž najznámejšia fontána na svete - Fontana di Trevi. Traduje sa, že ak sa chcete ešte niekedy na toto krásne miesto vrátiť, musíte hodiť do fontány mincu. Zaujímavosťou je, že každú noc z nej vytiahnu až do 3000 Eur, ktoré putujú na charitu a tak pomáhajú chudobným v Ríme.

fontána Trevi

Antické nesmrteľné stavby

Samozrejmosťou je prehliadka Kolosea, ktoré je architektonickou dominantou Ríma. Pôvodne slúžilo ako amfiteáter a bola to najväčšia budova v Rímskej ríši. Jeho názov Koloseum pochádza zo slova “obrovský”. Jednou z najlepšie zachovaných stavieb antiky je Pantheon. Takmer 2000 rokov po tom ako bol postavený je stále najväčším betónovým domom bez výstuže na svete. Dosahuje výšku 43 metrov a jediným zdrojom svetla je 9 metrový otvor na vrchole strešnej rotundy. Jeho návšteva určite stojí za to a navyše, vstup je zdarma. Na skok od Pantheonu súperia o priazeň milovníkov kávy dve kaviarne, Sant’Eustachio a Tazza d’Oro.

taliansky Rím

Mesto rozmanitých vôní a chutí

Ak chceme poznať Rím v jeho úplnosti, nemôžeme obísť jeho kulinárske umenie. V každej reštaurácii vám pripravia tie najchutnejšie cestoviny na milión spôsobov. Dokonca, v meste sa nachádza múzeum, ktoré je celé venované cestovinám.  Pri potulkách Rímom natrafíte aj na útulné uličky s rôznymi obchodíkmi, ktoré ponúkajú miestne špeciality. Jedna z takýchto uličiek vyústi na Campo di Fiori. Je to najobľúbenejší trh v Ríme. Tu sa miešajú vône čerstvého ovocia, zeleniny, korenín či najrôznejších druhov olivového oleja.

Aby ste uvideli a zažili počas Veľkej noci čo najviac, odporúčame cestovať do Ríma letecky. Dokonca nemusíte ani čerpať dovolenku v práci. Víkend obklopený dvomi sviatkami vám postačí na to, aby ste nasali energiu večného mesta. Poznávací zájazd do Ríma a Vatikánu je príjemným spestrením sviatkov, ale aj duchovným obohatením.

Prečítajte si tiež: Plánujeme letnú dovolenku: horúce tipy pre rok 2019

Naši partneri