Vyhľadávanie Menu
Vyhľadávanie
Menu
+421 914 111 777
Last Minute
Príručka prežitia pre gastroturistu v Barcelone

Kde, kedy a ako si vychutnať dovolenku v Barcelone

Príručka prežitia pre gastroturistu v Barcelone

Príručka prežitia pre gastroturistu v Barcelone

Ste aj vy ten typ turistu, ktorý už mesiac pred dovolenkou sníva o tom, aké lokálne dobroty bude týždeň v kuse pojedať, len s drobnými prestávkami medzi večerou a ďalšími raňajkami? Ak áno, tak Vám môžem s istotou zaručiť jedno -  Španielsko je pre Vás tá správna krajina.

Nie ste v tom sami

Možno ste si doteraz mysleli, že ste jediný koho sa to týka, no gastroturizmus je skutočne veľmi obľúbený druh cestovania, pre niekoho možno až cestovateľská vášeň. Ani ja o ňom nebudem len tak žartovať. Ako by som aj mohla, keď mi puká srdce pri spomínaní na šťavnatú paellu z čerstvých morských plodov, ktorú som premieľala na jazyku neďaleko jednej z hlavných ulíc v Barcelone, ktorou je La Rambla – životom pulzujúca, najrušnejšia a najpestrejšia ulica v centre Barcelony.  

Barcelonská tržnica pre pokročilých

Ak ste v dobrej gastroturistickej kondícii a jedna paella Vám na obed nestačí, odporúčam prejsť len pár ďalších krokov, ktoré vás dovedú  na svetovo známu barcelonskú tržnicu  – La Boqueria. Tu vás prekvapí množstvo krásne vystaveného ovocia, zeleniny, rýb, mäsa a španielskeho tapas, ktoré tešia nielen oko, ale aj dušu každého labužníka.

Ako spojiť Gaudího a pivnú kultúru

Po spomínanom „gastro“ zážitku budete mať určite omnoho viac síl na prezeranie Gaudího domu Casa Batlló, prezývaného kvôli vonkajšiemu vzhľadu aj dom draka, alebo dom kostí. Návštevníkov tu prekvapí veľmi zaujímavá virtuálna prehliadka, na konci ktorej môžu dokonca absolvovať úžasný klavírny koncert na samotnej streche tejto nekonvenčnej budovy. A čo tak po tom všetkom uhasiť smäd malým pivom? Ponúkam Vám prehľad spôsobov, ako si pivo podľa potreby vypýtať:

  • „caňa“ je pre tých najmenej smädných, ide o tzv. „tretinkové“ pivo (vyslovujte najlepšie v ustálenom slovnom spojení – Una caňa por favor!),
  • v prípade väčšieho smädu si môžete vypýtať aj „doble“ (dvojité),
  • a ak vám z toho chodenia v horúčavách horí v krku, kľudne si naordinujte jednu, dve, či tri „botellas de cerveza“ (fľaše piva).

Apropo, pri písaní tohto článku som narazila na minimálne ďalších 6 španielskych výrazov pre nalievanie piva. Darmo, kultúra národa sa jednoznačne odráža aj v lexikológii.

Aká polievka Vás vždy vezme na dovolenku do Španielska?

Aby sme sa vrátili ale späť do Barcelony, prezradím Vám dva spôsoby, ako sa schladiť po návšteve avantgardného Parku Güell, kde nám počas štandardného letného dňa bude nadštandardne horúco. Prvou možnosťou je únik do prekrásneho chrámu Sagrada Familia, kde sa síce schováte pred slnkom, no určite nie pred stovkami zvedavých turistov. Preto prichádzam aj s plánom B, ktorým je naša obľúbená špecialita a španielska srdcovka andalúzskeho pôvodu gazpacho. Andalúzii sa ešte budeme venovať v ďalšom článku, preto sa teraz dozviete:

  • čím je táto polievka taká výnimočná?
  • kde ju môžete zohnať v autentickom prevedení?

Výhodou gazpacha je, že sa podáva za studena. Niektorí z Vás majú možno pri slovnom spojení studená polievka už teraz zimomriavky po celom tele. Predstavte si však teploty od 35°C a zaručene si na gazpacho s láskou spomeniete.

Tak a už Vás nebudem toľko napínať a prezradím Vám miesta s tým najšmakovnejším gazpachom pod celým barcelonským slnkom (a ďalšími španielskymi dobrotami):

  • La Pepita, nájdete ju na adrese Córsega 339, Barcelona
  • Paco Meralgo, vôňa Vás už z diaľky dovedie na ulicu Carrer de Muntaner, 171, Barcelona
  • Cañete, Carrer de la Unió, 17, Barcelona, overený domácimi, ktorí sem pravidelne chodia na typické malé porcie španielskych pokrmov - tapas.

Ak sa do Barcelony práve nechystáte, alebo je Vám dlho čakať na najbližšiu dovolenku, môžete si jednoducho ukuchtiť túto dobrotu aj sami a to dokonca dovolenkovo, bez zapínania sporáka. Prísady sa totiž len rozmixujú a dajú pred podávaním do chladničky a tak sa konečne nemusíte báť, že Vám Vaša večera vychladne! Recept nájdete tu.

A ak je Vám gurmánstvo aspoň trošku srdcu blízke, rozhodne by ste mali vyskúšať náš poznávací zájazd Gurmánske Katalánsko letecky. Určite nebudete ľutovať. wink

Vybrané zájazdy pre Vás

Tipy na poznávačky
Balkán
Autobusom 7 DŇOVÝ POZNÁVACÍ ZÁJAZD
Dvůr Králové a české Peklo
Autobusom 2 DŇOVÝ POZNÁVACÍ ZÁJAZD
Krakow a Wroclaw
Autobusom 3 DŇOVÝ POZNÁVACÍ ZÁJAZD
Kampánia s pobytom pri mori
Autobusom 7 DŇOVÝ POZNÁVACÍ ZÁJAZD
Zobraziť viac ponúk
Naši partneri