Last Minute
Bažíte po miestnych špecialitách? Dovolenka na Kréte vám ich ponúka veľa
Bažíte po miestnych špecialitách? Dovolenka na Kréte vám ich ponúka veľa

Bažíte po miestnych špecialitách? Dovolenka na Kréte vám ich ponúka veľa

Kréta, najväčší grécky ostrov, je známa nielen svojou bohatou históriou a krásnymi plážami, ale aj výnimočnou kuchyňou, ktorá je považovaná za jednu z najzdravších na svete. Krétska kuchyňa je základom stredomorskej diéty, ktorá kladie dôraz na čerstvé lokálne suroviny a jednoduché, ale chutné jedlá. Pozrime sa na niektoré z najobľúbenejších krétskych špecialít. Kde ich môžete ochutnať?

Kréta dovolenka pri mori

 

Tradičné krétske jedlá

 

Dakos

Dakos je jedným z najikonickejších jedál Kréty. Tento jednoduchý, ale vynikajúci pokrm pozostáva z kúska suchého jačmenného chleba, nazývaného „paximadi“, ktorý je navlhčený vodou alebo olivovým olejom. Na chlieb sa pridáva vrstva nastrúhaných zrelých paradajok, posypaná krétskou syrovou špecialitou „mizithra“ alebo feta, a dochutená oreganom a olivovým olejom. Tento pokrm je ideálny ako predjedlo alebo ľahký obed a natrafíte naň takmer vo všetkých krétskych tavernách. Určite vám zachutí natoľko, že si ho po dovolenke na Kréte budete pripravovať aj u seba doma.

Tradičné krétske jedlo

Kalitsounia

Kalitsounia sú malé koláče plnené rôznymi náplňami, ktoré sa môžu líšiť podľa regiónu Kréty. Najčastejšie sú plnené zmesou čerstvého syra, ako je mizithra, s prídavkom byliniek, špenátu alebo dokonca sladkou náplňou z medu a škorice. Tieto koláče sa pečú alebo vyprážajú a najčastejšie sa v gréckych kuchyniach pripravujú počas veľkonočných sviatkov. Ochutnať ich však môžu turisti počas celého roka v miestnych stravovacích zariadeniach.

Moussaka

Hoci moussaka sa objavuje v jedálnych lístkoch po celom Grécku, krétska verzia má svoje vlastné špecifiká, a preto by ste ju určite mali ochutnať. Je to vrstvený pokrm tvorený z baklažánu, zemiakov, mletého mäsa (zvyčajne jahňacieho alebo hovädzieho) a krémovej bešamelovej omáčky. Vrstvy sú pečené dozlatista, čo vytvára lahodný kontrast medzi krémovou omáčkou a jemným mäsom s baklažánom. Nápad na skvelý obed či rýchlu večeru je tu! Všetky suroviny na prípravu moussaky sú totiž bežne dostupné aj v našich obchodoch, tak prečo si chuť Kréty nedopriať aj po dovolenke?

Tradičné jedlo Kréta

 

Miestne trhy a taverny s čerstvými produktmi

Kréta je známa svojimi bohatými trhmi, kde nájdete všetko od čerstvého ovocia a zeleniny až po domáce olivové oleje a syry. Jedným z najznámejších trhov je centrálny trh v meste Chania. Tento trh je plný farebných stánkov, kde predávajúci ponúkajú svoje najlepšie produkty. Návšteva tohto trhu je nielen gastronomickým zážitkom, ale núka tiež možnosť ponoriť sa do miestneho života a nasať typickú grécku atmosféru.

Kréta Taverna

V tavernách môžete ochutnať autentické domáce jedlá, ktoré sú pripravované podľa tradičných receptúr. Medzi najobľúbenejšie taverny patrí taverna Tamam v Chanii, ktorá je známa svojou skvelou atmosférou a vynikajúcimi jedlami, ako je napríklad jahňacie stifado. Historická taverna s nádherným nádvorím Avli v Rethymne vám umožní ochutnať širokú škálu tradičných krétskych pokrmov. Taverna Chrisostomos v Heraklione vás očarí rustikálnou atmosférou a jedlami, ktoré sú pripravené z lokálnych surovín, často pečené v tradičnej peci.

Krétske víno a olivový olej

Kréta je domovom mnohých viníc, ktoré produkujú kvalitné vína z tradičných aj medzinárodných odrôd hrozna. Medzi najznámejšie miestne odrody patria Vilana (biele víno) a Kotsifali (červené víno). Vinárstva ako Lyrarakis a Douloufakis ponúkajú degustácie a prehliadky, kde môžete víno ochutnať a naučiť sa viac o miestnej vinárskej tradícii.

Kréta Olivový olej a víno

Kréta je tiež jedným z najväčších producentov olivového oleja na svete. Krétsky olivový olej je vysoko cenený pre svoju kvalitu a chuť. Mnoho miestnych fariem ponúka prehliadky a ochutnávky, kde môžete ochutnať rôzne druhy olivového oleja a dozvedieť sa viac o procese výroby. Medzi najznámejšie olivové háje patria Biolea a Terra Creta, kde návštevníkov zoznámia s tradičnými aj modernými metódami výroby olivového oleja. Vziať si z dovolenky na Kréte ako suvenír pár fľaštičiek olivového oleja môže fascinovať množstvo dovolenkárov, nielen tých, čo oveľa radšej ako v plavkách behajú v kuchárskej zástere.  

História, more a dobré jedlo na Kréte

Či už ste gurmán, alebo jednoducho milovník dobrého jedla, návšteva Kréty ponúka nespočetné možnosti na objavovanie nových chutí. Samozrejme, dovolenka na Kréte by nemala byť len o prejedaní sa. Bolo by na škodu nevychutnať si aj krásne pláže, prírodné pozoruhodnosti či historické pamiatky. Ako cieľové miesto pre svoju dovolenku si môžete zvoliť rušné stredisko Hersonissos na severnom pobreží ostrova Kréta, tichšie stredisko Anissaras v blízkosti rušného mesta Hersonissos (4 km) alebo Analipsi (7 km od Hersonissos) alebo vycestujte na Bali, kde sa stretnete s tradičným vidieckym spôsobom života. Dlhé a krásne pláže nájdete v letoviskách Adelianos Kampos a Kavros. Každé z letovísk je výnimočné niečím iným, no všetky spája jedno – všade môžete objavovať tradičnú chuť Kréty, v akomkoľvek zmysle slova.

Kréta

Naši partneri