Last Minute
Do Turecka za vysnívanou dovolenkou

PÁR DOBRÝCH RÁD AKO SI TO UŽIŤ

Do Turecka za vysnívanou dovolenkou

Do Turecka za vysnívanou dovolenkou

„Oblasť je vyhľadávaná klientami z celej Európy hlavne pre možnosť prežitia nádhernej dovolenky pri mori so slnečnou garanciou a pritom možnosť spoznať nefalšovanú chuť orientu, výhodne nakúpiť a prezrieť si celý rad antických pamiatok. Kvalita ubytovacích a stravovacích služieb a komplexnosť vybavenia hotelových areálov a klubov spĺňa aj tie najvyššie nároky.“ Takto sme vám odcitovali text z katalógu, ktorý cestovná kancelária Turancar vydala v roku 2001. Dovolíme si povedať, že platí dodnes.

Turecko Vysnívaná dovolenka

Aby ste si dovolenku užili naplno aj vy, nezabudnite na tieto praktické rady.

Nastavte sa na dovolenkový „mód“. Dovolenka, ako zvykneme hovoriť, je od slova dovoliť si. Dovoľte si viac oddychu, zábavy, viac leňošenia. Užívajte si prítomnosť a spoločnosť svojich blízkych. Zabudnite na chvíľu na svet doma, či sociálne siete.

Turecko pláž pri mori

Ponorte sa do kultúry, nasajte atmosféru, pochopte mentalitu. Nesnažte sa porovnávať. Áno, v mnohých veciach sme odlišní. Verte, že ak dáte inakosti šancu, milo vás prekvapí.

Turecko kultúra

Spoznajte krajinu aj za dverami hotela, doprajte si výlety do minulosti na pevnosti v Alanyi, či historickom centre Side. Krása prírody vás uchváti v Zelenom kaňone, pri vodopádoch v Antalyi alebo jazere Salda, ktoré návštevníci prirovnávajú ku Karibiku či Maldivám.

Turecko výlety

Počas dovolenky si doprajte miestne špeciality. V hotelových reštauráciách vás uchváti výber jedál, no skúste si vybrať to, čo u nás nie je bežné. Ochutnajte ryby, morské plody, čerstvé ovocie a zeleninu. Miesto si určite nechajte aj na dezert, tie Turci milujú.

Turecko špeciality v kuchyni

Zájdite na trh, odkiaľ určite odídete aj s tým čo ste nemali v pláne kúpiť. Možno sa nakoniec dobre zasmejete na šikovnosti predavača, alebo prekvapíte samých seba svojimi schopnosťami zjednávať. Pri oblečení, hlavne tom takmer originálnom, dajte pozor na upevnenie gombíkov, zipsy a samotnú elasticitu materiálu. Pravú kožu môžete pokojne vyskúšať priložením horiaceho zapaľovača :) a ak sa predavač začne báť, viete, že ide o napodobeninu.

Turecko trh

K  radám ako si správne užiť pripájame aj niekoľko finančných rád:

  1. Oficiálnym platidlom Turecka je líra, no na trhoch môžete pokojne platiť aj v eurách, vždy si sledujte aktuálny kurz, aby ste tovar zbytočne nepreplatili.
  2. Na zmenu peňazí využívajte hotelové zmenárne alebo oficiálne zmenárne v strediskách. V slovenských bankách pred odchodom líru zoženiete len veľmi ťažko, takže túto možnosť nijak zvlášť neodporúčame skúšať.
  3. Svojej banke pred odchodom nahláste, že cestujete do zahraničia, aby sa nestalo, že kartu vám zablokujú pre podozrenie z jej zneužitia.
  4. Mnoho bánk dnes ponúka aj bezplatné výbery z bankomatov v zahraničí. Preto je tiež na mieste si poplatky vo svojej banke preveriť vopred, pretože tie, ktoré tak nerobia môžu za výber účtovať nie, veľké no ani nie zanedbateľné sumy.
  5. Ak nakoniec siahnete po výbere z bankomatu, robte tak v bankomatoch konkrétnych bánk, nie turistických ATM bankomatoch a pri výbere vždy zvoľte výber „bez konverzie“ (without conversion). V opačnom prípade sa pripravte na nižší, tzv. stredový kurz banky.

Ako platiť v Turecku - Turecká líra

Turecko v našej ponuke figuruje už viac ako dvadsať rokov a napriek mnohým úskaliam sa nám každý rok darí ponúkať Vám kvalitné, luxusné dovolenky pre rodiny, dvojice, staršie páry či mladé partie. Neskromne sa pasujeme za odborníkov na túto destináciu, v ktorej sme aj my sami prežili mnoho krásnych okamihov.

Naši partneri