Last Minute
Plánujeme letnú dovolenku: Praktický zoznam, na čo treba myslieť

S naším dovolenkovým plánovačom na nič nezabudnete

Plánujeme letnú dovolenku: Praktický zoznam, na čo treba myslieť

Plánujeme letnú dovolenku: Praktický zoznam, na čo treba myslieť

Aby ste si užili dovolenku pri mori naplno, nesmie vám na nej nič chýbať. Vytlačte si náš praktický plánovač a umiestnite si ho na dvere, ktoré otvárate najčastejšie. Áno, na chladničku. Budete ho mať na očiach a kedykoľvek si doň môžete vpisovať poznámky.

Doklady

Bez dokladov nepocestujete, preto na ne myslite včas. Najneskôr dva mesiace pred dovolenkou by ste si mali skontrolovať platnosť osobných dokladov. V krajinách Európskej únie vám postačí občiansky preukaz. Ak budete dovolenkovať mimo Európy, samozrejmosťou je cestovný pas. Deti musia mať vlastný cestovný pas aj v rámci EÚ, jeho platnosť je iba 2 roky.

doklady na dovolenku

Cestovné poistenie

Či sa chystáte na dovolenku pri mori alebo poznávací zájazd, vždy myslite na cestovné poistenie. Je veľmi praktické uzavrieť poistnú zmluvu priamo v cestovnej kancelárii už pri rezervácii dovolenky, ušetríte tým čas a ďalšie starosti. Je nevyhnutné poistiť sa v každom prípade, dokonca aj keď máte poistenie ku kreditnej karte, pretože tieto poistenia sa môžu v zásadných bodoch líšiť:

  • cestovné poistenie zahŕňa storno poplatok, ktorý patrí k najčastejším príčinám uplatňovania poistky (poistenie ku kreditnej karte storno poplatok nezahŕňa),
  • máte na výber rôzne balíky a voliteľné pripoistenia, ktorými môžete pokryť svoje potreby s ohľadom na váš zdravotný stav, aktivity, ktoré budete počas pobytu vykonávať atď. (poistenie ku kreditnej karte má menší rozsah a nižšiu výšku krytia),
  • v prípade úrazu sa môžete obrátiť na vášho delegáta, ktorý vám pomôže a nasmeruje vás k zazmluvneným lekárom (ak máte iba poistenie ku kreditnej karte, musíte si všetko vybaviť sami).

Lieky na dovolenku

Skontrolujte si zásobu liekov, ktoré pravidelne užívate, prípadne si dajte predpísať lieky na dovolenku. Pre istotu si pripravte vlastnú mini lekárničku (lieky proti bolesti, živočíšne uhlie, lieky proti nevoľnosti pri cestovaní, krém na štípance, leukoplasty...).

lieky na dovolenku

Dovolenkový zoznam a batožina

Odporúčame vytvoriť si dva dovolenkové zoznamy, jeden s názvom “čo ešte nakúpiť” a druhý ”čo si pobaliť do kufra” a postupne vyškrtávať. Ak sa chystáte na dovolenku pri mori letecky, myslite na to, že budete potrebovať jeden kvalitný kufor, ktorý sa dá zamknúť, a tiež príručnú tašku. Pri balení kufra nezabúdajte na to, aby ste neprekročili predpísanú hmotnosť a rozmery batožiny. Cestovateľský tip: nakúpte si svoju obľúbenú kozmetiku v mini baleniach, takto sa vám zmestí všetko, čo potrebujete!

zoznam na dovolenku

Zmenáreň

Jednotná európska mena nám zjednodušila cestovanie po Európe. Niektoré krajiny však zatiaľ euro neprijali, a to Veľká Británia, Bulharsko, Chorvátsko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Dánsko a Švédsko. I napriek tomu sa v turisticky rušných destináciách v Turecku, či Bulharsku, ale aj v Chorvátsku stretnete s možnosťou platby v eurách. Platba kartou je čoraz populárnejšia aj v zahraničí, no menšia hotovosť sa vám určite zíde. Túto službu ponúka každá banka, avšak najvýhodnejšie je zameniť si peniaze v zmenárni.

Príprava auta

Chystáte sa na dovolenku autom? Je najvyšší čas dať ho do poriadku. V prvom rade si dajte skontrolovať technický stav vozidla, klimatizáciu, prípadne vymeniť olej a pod. Nezabudnite doliať vodu do ostrekovačov a skontrolovať stierače. Povinná výbava do auta (autolekárnička, výstražný trojuholník, reflexné vesty pre každého pasažiera, rezerva) je samozrejmosťou. Pribaľte si aj mapu alebo GPS navigáciu.

Okrem dokladov, ktoré sú povinné na území SR, budete potrebovať aj zelenú kartu (medzinárodná automobilová poisťovacia karta). Aby ste sa vyhli nepríjemnostiam, vopred sa oboznámte s dopravnými predpismi v danej krajine. Maximálne rýchlosti ale aj tolerancia alkoholu za volantom sa líšia aj v rámci EÚ. Naplánujte si trasu, zistite si informácie o diaľničných poplatkoch a cenách pohonných hmôt. Ak cestujete s deťmi, vyzbrojte sa hrami, knižkami a trpezlivosťou.

ide sa na dovolenku

Aj vy sa už tešíte na leto? Už máte rezervovanú dovolenku pri mori? Ak nie, teraz si môžete vybrať z neodolateľnej ponuky first minute dovoleniek podľa vašich predstáv.

Naši partneri