Last Minute
Do Chorvátska autobusom alebo autom: Ktorá voľba je pre vás lepšia?
Do Chorvátska autobusom alebo autom: Ktorá voľba je pre vás lepšia?

Do Chorvátska autobusom alebo autom: Ktorá voľba je pre vás lepšia?

Chorvátsko je jednou z najobľúbenejších destinácií slovenských turistov. Nádherné pobrežia, historické mestá a pohostinní ľudia každoročne prilákajú k Jadranu veľa ľudí. Pri plánovaní dovolenky často stojíme pred otázkou, či je lepšie cestovať do Chorvátska autobusom alebo autom. Pozrime sa na výhody a nevýhody oboch možností a pomyselne navštívme niektoré z najpopulárnejších destinácií.

Chorvátsko

Cesta do Chorvátska autobusom

Cestovanie autobusom má svoje nepopierateľné výhody. Ak sa rozhodnete pre autobusový zájazd organizovaný cestovnou kanceláriou, môžete sa tešiť na komfort a bezstarostnú cestu. Autobusy sú moderné, klimatizované a vybavené Wi-Fi pripojením, čo umožňuje pohodlné cestovanie aj tým najnáročnejším turistom. Výhodou je aj to, že sa nemusíte starať o trasu, tankovanie alebo parkovanie.

Cestovanie autobusom je obzvlášť výhodné pre tých, ktorí nemajú radi dlhé šoférovanie alebo sa nechcú stresovať dopravnou situáciou. Organizované zájazdy často ponúkajú sprievodcu, ktorý vám poskytne užitočné informácie a tipy na mieste vašej dovolenky.

Dovolenka v Chorvátsku

Autom k Jadranu

Cestovanie na dovolenku do Chorvátska autom poskytuje väčšiu slobodu a flexibilitu. Môžete si vytvoriť vlastný harmonogram, zastaviť sa kdekoľvek po ceste a objaviť miesta, ktoré by ste inak minuli. Vlastným autom sa najrýchlejšie dostanete do Chorvátska po diaľnici A1, ktorá vedie z Bratislavy cez Rakúsko a Slovinsko až do Chorvátska. Celková dĺžka cesty je približne 650 km, čo zaberie okolo 6-7 hodín jazdy.

Pri cestovaní autom je dôležité pripraviť sa na diaľničné poplatky a hraničné kontroly. Ak chcete predísť trápnym situáciám, je vhodné mať pri sebe hotovosť v miestnej mene a tiež platné doklady a poistenie. Cesta autom je ideálna pre rodiny s deťmi alebo skupiny priateľov, ktorí si chcú užiť maximálnu nezávislosť.

5 dôvodov, prečo vycestovať do Chorvátska

Ak ešte stále váhate, či sa vydať na dovolenku k Jadranu, tu je päť presvedčivých dôvodov, prečo by Chorvátsko malo byť na vašom zozname cestovateľských snov:

Krásne pláže a krištáľovo čisté more

Chorvátsko je známe svojimi nádhernými plážami, ktoré sa tiahnu pozdĺž celého pobrežia. Či už preferujete kamienkové, piesočnaté, alebo skalnaté pláže, Chorvátsko ponúka všetko. Nádherne čisté more je ideálne na kúpanie, šnorchlovanie a ďalšie vodné športy. Medzi najkrajšie pláže patrí Zlatni Rat na ostrove Brač, pláž Stiniva na ostrove Vis a pláž Punta Rata v Brele.

Chorvátsko pláž

Malé letovisko sv. Filip a Jakov je ideálne pre rodiny s deťmi. Potešia vás tu čisté pláže a pokojné prostredie. Krásne pláže, čisté more a pokojnú dovolenku zažijete aj v letovisku Podgora. Mladších turistov zaujmú Vodice s množstvom barov, reštaurácií a bohatým nočným životom. Makarska je jedno z najpopulárnejších letovísk s nádhernou plážou a rušnou promenádou.

Bohatá história a kultúra

Chorvátsko má bohatú históriu, ktorá sa odráža v jeho architektúre, umení a tradíciách. Mestá ako Dubrovník alebo Split sú plné historických pamiatok, rímskych amfiteátrov a stredovekých pevností. Na polostrove Istria môžete navštíviť historické mestá ako Pula, Rovinj a Poreč, kde si prehliadnete rímske pamiatky, malebné uličky a objavíte vynikajúce reštaurácie. Historické centrum Dubrovníka je dokonca zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Prechádzky po starobylých uličkách týchto miest vás prenesú do minulosti a umožnia vám objaviť bohaté kultúrne dedičstvo krajiny.

Chorvátsko Istria Pula

Gastronomické zážitky

Chorvátska kuchyňa je kombináciou stredomorských a stredoeurópskych vplyvov. Môžete si vychutnať čerstvé morské plody, ako sú chobotnice, krevety a ryby, pripravené na rôzne spôsoby. Nezabudnite ochutnať aj miestne špeciality ako čevapčiči, pršut (sušená šunka) a rôzne druhy syrov. Chorvátsko je tiež známe svojimi vynikajúcimi vínami a olivovým olejom, ktoré dokonale dopĺňajú miestnu kuchyňu.

Chorvátsko gastronomia

Prírodné krásy a národné parky

Chorvátsko láka predovšetkým milovníkov prírody. Má osem národných parkov a množstvo prírodných rezervácií. Národný park Plitvické jazerá je najznámejší a patrí medzi najkrajšie prírodné úkazy v Európe. Vodopády a jazerá s tyrkysovou vodou sú skutočným klenotom. Národné parky Krka a Paklenica ponúkajú krásne scenérie a možnosti pre turistiku a cykloturistiku.

Chorvátsko Krka

Blízkosť a dostupnosť

Chorvátsko je relatívne blízko Slovenska, a tak turisti nepremárnia dovolenkový čas iba sedením v aute či autobuse. Cesta autom trvá približne 6-7 hodín, čo umožňuje pohodlnú dopravu. Letenky do Chorvátska sú tiež dostupné za prijateľné ceny, a preto je možné zvoliť si rôzne spôsoby dopravy podľa vlastných preferencií. Chorvátsko je ideálne miesto na krátkodobé aj dlhšie dovolenky.

Vycestujte do Chorvátska vo vhodnom čase s CK Turancar

Najlepším obdobím na návštevu Chorvátska sú mesiace od mája do septembra. Ak sa chcete vyhnúť najväčšiemu návalu turistov, odporúčame vám cestovať v máji, júni alebo septembri, keď je počasie stále príjemné, ale pláže a mestá nie sú preplnené. Negarantujeme vám však, že na dovolenke v Chorvátsku nestretnete svojich známych, pretože práve tu sa počas leta združuje väčšina Slovákov, ktorí chcú zažiť výhodnú exotickú dovolenku pomerne blízko našich hraníc.

Chorvátsko sv Filip a Jakov

Či už sa rozhodnete cestovať na dovolenku do Chorvátska autobusom, alebo autom, určite prežijete nezabudnuteľnú dovolenku. Stačí sa spoľahnúť na cestovnú kanceláriu Turancar.

Naši partneri