Vyhľadávanie Menu
Vyhľadávanie
Menu
+421 914 111 777
Last Minute
4 tipy na návštevu vianočných trhov

Vianočné trhy v Budapešti, v Záhrebe, vo Viedni a v Krakowe

4 tipy na návštevu vianočných trhov

4 tipy na návštevu vianočných trhov

Nalaďte sa na tú správnu vianočnú atmosféru. Už viete kam zájdete tento rok na vianočné trhy? Už onedlho sa celá Európa začne pripravovať na toto rušné, no čarovné obdobie. Veľké mestá budú opäť súťažiť o prvenstvo v tom, ktoré vianočné mestečko je to najrozprávkovejšie. Okolité trhy veľkolepou výzdobou nešetria a mnohé z nich už povyhrávali niekoľko súťaží. Poďme sa pozrieť, ktoré Vianočné mestečká stoja za návštevu aj tento rok.

Atmosféra na vianočných trhoch

1. Predvianočná Budapešť

V tohtoročnej Súťaži o najobľúbenejší vianočný trh v Európe sa predvianočná Budapešť umiestnila na druhom mieste.  Vianočný duch bude už siedmy rok tancovať okrem námestia Vörösmarty aj pred Bazilikou svätého Štefana a to od 22. novembra do 1. decembra. Priamo pred bazilikou sa na klzisku každý víkend od druhej do štvrtej môžu stretnúť aj všetci milovníci ľadového korčuľovania.

Korčuľovanie na vianočných trhoch

Pre deti do 14 rokov sú vstup aj korčule zdarma! Nekorčuliari si môžu zatiaľ  s pohárom vareného vína v ruke užívať pohľad na usmiate tváre detí na lade, svetielkujúcu vianočnú výzdobu a impozantne osvietenú baziliku. Nádherné rozprávkové 3D animácie sa počas Adventných sviatkov premietajú priamo na stenách Baziliky svätého Štefana, každý deň od 16:30 do 22:00 a svojou krásou a umeleckým prevedením vyrážajú dych. Presvedčte sa sami na záberoch z minulých rokov TU.

Vianočné trhy v Budapešti

Čo sa jedla týka, na trhoch je veľký výber od tradičných maďarských jedál, cez zdravé bio produkty, až po svetovú kuchyňu. Levanduľu, ako pýchu maďarských polí aj domácich producentov, nájdete v podobe sirupov, marmelád, medu, olejov, či kvalitnej prírodnej kozmetiky. Oplatí sa priniesť si z trhov domov ešte jeden suvenír – pikantnú omáčku Chilion, ktorá pre svoju chuť vyhrala aj Svetovú súťaž pikantných omáčok. Z ostatných spomenieme už len údajne najlepšie syry aj v bezlaktózovom prevedení, či populárny marcipánový likér.

Vianočné trhy Budapešť

2. Predvianočný Záhreb

Rovnako ako Budapešť, minulý rok bol aj Záhreb v rebríčku najlepšieho vianočného trhu. Ten sa dokonca až 3 roky po sebe umiestňoval rovno na prvom mieste!  Jeden z najkrajších a najznámejších symbolov Záhrebu, Park Zrinjevac je ako stvorený na oddych a každý kto sem zájde, sa akoby šibnutím prútika preladí do magickej vianočnej atmosféry. Parkom prechádza alej s 220 stromami, ktoré sa každý rok rozsvietia vianočnými svetielkami.

Predvianočný Záhreb

Čo iné môže nabudiť čaro Vianoc viac, než tradičné dobroty od chorvátskych starých materí. Jedným z takýchto jedál sú ‘krpice sa zeljem‘ – slané cestoviny s kapustou, podávané so slaninkou či klobáskou, no nechýbajú ani poctivé domáce štrúdle či sladké orechy. Jedným slovom - MŇAM!

Vianočné sladkosti na thu v Záhrebe

Svojou výnimočnosťou púta pozornosť vo vianočnom Záhrebe aj živý Betlehem. Každý rok tu vystupujú ľudia z protidrogovej komunity Cenacolo, ktorí kedysi bojovali s vlastnými závislosťami. V postavách Márie, Jozefa a ďalších zúčastnených tak autenticky stvárňujú narodenie Ježiša Krista a vyjadrujú možnosť vlastného znovuzrodenia prekonaním svojej závislosti.

Vianočné trhy Záhreb

Súčasťou záhrebských trhov je aj vianočná električka, ktorá vozí návštevníkov po hlavných uliciach s vianočnou výzdobou a veľké ľadové klzisko na Námestí kráľa Tomislava. Ak sa chcete pridať k mladým ľuďom a s teplým punčom v ruke si užiť niektorý z koncertov, umeleckých výstav, či si pozrieť vianočný film, jednoznačne zájdite na námestie s názvom Europski trg. Vianočné mestečko s výhľadom na celé mesto, oživené krásnymi koncertmi nájdete aj na mieste Vranyczany – Advent na Strossu. Navštívte s nami predvianočný Záhreb s prenocovaním.

Vianočné osvetlenie Záhrebu

3. Predvianočná Viedeň

Najstarší viedenský vianočný trh sa nachádza priamo v centre mesta a drží svoju tradíciu už od roku 1772. Tento rok sa umiestnil na úctyhodnom 4. mieste a Vy ho môžete navštíviť v období od 16.11. do 23.12. Ručne robené ozdoby z dreva, skla aj keramiky a k tomu živá adventná hudba od červenolícich koledníkov budú zapĺňať hlavné ulice Viedne. Kreatívne deti tu môžu preukázať svoje zručnosti v dielňach, alebo sa cez víkendy pozerať cez ramená skúseným remeselníkom v akcii.

Vianočné trhy a osvetlenie Viedeň

Vysoká klenbová brána so svetielkami víta návštevníkov na námestí pred radnicou, kde sa nachádza Viedenský Vianočný Svet. 150 stánkov ponúka bohatý výber vianočných darčekov, ručných výrobkov, slaných aj sladkých dobrôt a teplých nápojov. Mimoriadnou atrakciou pre zamilované páry je strom sŕdc. Návštevníci sa môžu korčuľovať na ľadovej ploche s rozlohou až 3000 m² a tiež aj pozdĺž mnohých chodníkov v parku. Bohatý Detský Svet ponúka deťom kolotoč, sobí vlak a nádherné svetelné inštalácie, ktoré vychádzajú zo známych vianočných rozprávok.

Vianočné trhy

Neďaleko odtiaľ, na Námestí Márie Terézie nájdete aj Vianočnú Dedinu, ktorá má síce asi len 70 stánkov, no spevácke zbory a hudobné skupiny vytvárajú nádhernú sviatočnú atmosféru. Vianočná dedina Viedenskej univerzity je zasa obľúbeným miestom stretnutí študentov počas vianočných prázdnin. Tu sú všetkým návštevníkom k dispozícii dokonca aj dve curlingové dráhy. Zájdite s nami na jednodňový zájazd do predvianočnej Viedne.

Vianočné trhy vo Viedni

4. Predvianočný Krakov

Vianočný trh sa nachádza priamo v centre historického Krakova, hneď vedľa Baziliky sv. Márie a majestátnej renesančnej Sukiennice, ktorá bola kedysi centrom obchodovania. Predvianočný Krakov s návštevou UNESCO soľnej bane Vielička je náš jednoznačný typ na tohtoročné Vianoce.

Vianočné trhy Krakow

Trhové námestie siaha do 13. storočia a vytvára dokonalé kulisy pre rad drevených vianočných stánkov. Od roku 1937 sa Krakovčania vyznačujú jedinečnou tradíciou – každý rok ukladajú k nohám sochy Adama Mickiewicza krásne, ručne robené ‘Szopki‘. Ide o extravagantné modely okúzľujúcich hradov, na ktorých je vyobrazené narodenie Ježiša Krista formou honosného bábkového divadla. Tie najkrajšie modely končia na stupni víťazov v krakovskom múzeu a niet divu, že sú Szopki od roku 2018 aj na Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Typickým suvenírom krakovského vianočného trhu sú ručne maľované vianočné gule, vyšívané obrusy a tvorba miestnych kováčov a rezbárov.  Maškrtníkov potešia teplé trdelníky, medovníky či korenené orechy. Oplatí sa tu ochutnať aj známe grilované oštiepky z tatranského mlieka doplnené poľským “zlepšovákom“ – slaninou a sušenou slivkou. Sviatočnú atmosféru Vám ako inak pričarujú ľudové súbory a detské zbory s tradičnými poľskými koledami. A ak budete mať chuť, môžete s nami navštíviť predvianočný Krakov aj na 1 deň.

Vianočné trhy a vianočné mestečko v Krakowe

Nech sa už rozhodnete pre ktorékoľvek vianočné mestečko, je jasné, že to najdôležitejšie je byť tam so svojimi blízkymi. Spoločne sa tak môžete naladiť na toto pokojné a čarovné obdobie plné pohody a lásky.

Vybrané zájazdy pre Vás

Tipy na poznávačky
Rím - metropola Talianska
Autobusom 5 DŇOVÝ POZNÁVACÍ ZÁJAZD
Paríž - perla na Seine
Autobusom 5 DŇOVÝ POZNÁVACÍ ZÁJAZD
Amsterdam letecky
Letecky 4-DŇOVÝ POZNÁVACÍ ZÁJAZD
Čarovné Alsasko
Autobusom 5 DŇOVÝ POZNÁVACÍ ZÁJAZD
Rozprávkové Česko a Nemecko
Autobusom 4 DŇOVÝ POZNÁVACÍ ZÁJAZD
Zobraziť viac ponúk
Naši partneri